close
تبلیغات در اینترنت

تست روانشناسی و مطالب مربوطهتست روانشناسی رنگ ها

http://ravanshenasy.rozblog.com/
نمایندگی سامانه پیام کوتاه سامانه ارسال پیام کوتاه
تبلیغات
شبکه اجتماعی مجازی ایرانیان سایت دوستیابی شبکه اجتماعی مجازی ایرانیان سایت دوستیابی تبلیغ در سایت
آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
کسی در مورد درمان اسکیزوفرنی خبر داره؟ 0 88 siros
تست روانشناسی رنگها و روان شناسی رنگ ها

تست روانشناسی رنگها و روان شناسی رنگ ها

در این مطلب مقاله ای در قالب پاور پوینت برای شما عزیزان بازدید کننده درمورد روانشناسی رنگ در تبلیغات و روانشناسی تک تک رنگها از قبیل


روانشناسی رنگ سیاه

روانشناسی رنگ سفید

روانشناسی رنگ آبی

روانشناسی رنگ قرمز

روانشناسی رنگ سبز

روانشناسی رنگ زرد

روانشناسی رنگ ارغوانی

روانشناسی رنگ قهوه ای

روانشناسی رنگ نارنجی

روانشناسی رنگ صورتی

اثر رنگ در بازاریابی و تبلیغات

تهیه و گرد آوری شده است

امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیره

دانلود پاورپوینت روانشناسی رنگها

تست روانشناسی رنگها و روان شناسی رنگ ها


تست روانشناسی رفیق : چه قدر رفیق بازید؟
این تست به شما می‌گوید كه ارتباط شما با دوستان‌تان به چه شكل است و رفقا در زندگی شما چه نقشی دارند.
 

مجله زندگی ایده آل: اگر همین حالا از شما بخواهیم نام آدم‌های مهم زندگی‌تان را روی كاغذ بنویسید به‌طور حتم اسم چند دوست صمیمی هم در بین شان پیدا می‌شود. رازهایی هست كه شاید یك دوست بهتر از سایرین آنها را می‌فهمد. دوستان شما مانند پدر و مادر در موردتان قضاوت نمی‌كنند. هدف آنها كنترل شما نیست یا مدام به شما یادآوری نمی‌كنند كه باید چه كاری را انجام دهید یا انجام ندهید؛ بنابراین دوستان واقعی در زندگی نقش بسیار مهمی دارند.

 

همین موضوع یكی از دلایلی است كه دلتان می‌خواهد دوستان قابل اعتمادی داشته باشید. گذشته از این، دوستان تاثیرات دیگری هم در زندگی شما بر جای می‌گذارند كه بهتر است برخی از مهم‌ترین‌شان را بدانید. دوستان خوب این قدرت را دارند كه زندگی ما را تغییر دهند. اما یافتن دوست خوب همیشه ساده نیست. به كمك این تست می‌فهمید كه تا چه حد در ارتباطات اجتماعی‌تان برای یافتن دوست مناسب قوی هستید و ارتباط شما با دوستان‌تان چطور تعریف می‌شود.

 

 تست: چه قدر رفیق بازید؟
این تست به شما می‌گوید كه ارتباط شما با دوستان‌تان به چه شكل است و رفقا در زندگی شما چه نقشی دارند. 

تست: چه قدر رفیق بازید؟

 

دوست خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

– نقاط قوت و ضعف‌تان را به شما گوشزد می‌كند اما در هر حال به هر دوی این ویژگی‌ها احترام می‌گذارد.

– ویژگی‌های شخصیتی شما برای او محترم است. به عبارتی آنقدر به شما نزدیك شده كه رگ خواب شما را شناخته و به آن اهمیت می‌دهد.

–   به شما اجازه می‌دهد تا با خانواده‌اش آشنا شوید و ارتباط خانوادگی داشته باشید.

–  گاهی به خانواده شما سلام می‌رساند و با آنها احوالپرسی می‌كند.

–  هر از گاهی به شما هدیه می‌دهد. البته لزومی ندارد كه این هدیه حتما ارزش مادی داشته باشد. همین قدر كه شما بدانید جدای از كنار هم بودن، دوستتان به فكر شما بوده، برایتان كافی است.

–  بعضی وقت‌ها شما را غافلگیر می‌كند.

–  رازدار است و می‌توانید حرف‌های محرمانه را با او در میان بگذارید.

–   ابتدا شما را می‌شناسد و بعد به شما اعتماد می‌كند.

نكته

گروهی از محققان بعد از بررسی‌های مختلف به این نتیجه رسیده‌اند كه باید از دوستان تان سپاسگزار باشید چون سبب افزایش طول عمر شما می‌شوند. پژوهشگران استرالیایی بعد از ۱۰ سال تحقیق و جست‌وجو دریافته‌اند افرادی كه روابط اجتماعی خوبی دارند نسبت به افرادی با دوستان خیلی كم، بیشتر عمر می‌كنند و برای زنده ماندن انگیزه قوی‌تری دارند.

علاوه بر این ۱۴۸ مطالعه در سراسر دنیا كه در ارتباط با طول عمر انجام شده، این موضوع را تایید می‌كند كه دوستی و ارتباط اجتماعی مناسب با دیگران یكی از اسرار طول عمر است. پس اگر می‌خواهید بیشتر عمر كنید از همین دوران نوجوانی به فكر پیدا كردن دوستان مناسبی باشید.


روان‌شناس چیست و کیست؟

روان‌شناس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تعیین اینکه اصطلاح روان‌شناس به انگلیسی:روان‌شناس برای چه کسی به کار می‌رود، موضوع آسانی نیست. مشکلات از این واقعیت ناشی می‌شود که برخی از کسانی که ادعای آن را دارند به دلیل این است که به حرفه روان‌شناسی می‌پردازند، دیگران به دلیل کاربرد آن، بعضی‌ها به دلیل تدریس آن، و برخی نیز به دلیل پژوهش آن. در مواردی که یک تعریف رسمی ارائه می‌شود، معمولاً هدف آن برآوردن برخی مسائل عملی یا قانونی است. برای مثال از نظر بسیاری از سازمانهای دولتی که گواهینامه‌های روان شناسان را کنترل می‌کنند، روان‌شناس می‌بایست یک دوره عالی (دست کم فوق لیسانس، و اغلب دکترا) را در یک مؤسسه معتبر طی کرده، یک یا چند سال دوره کار آموزی تحت نظارت را گذرانده و در امتحان کتبی قبول شده باشد. هنگام مشخص کردن یک روان‌شناس به عنوان کسی که یکی از وظائف تخصصی مثل روان‌شناس بالینی، روان‌شناس مشاور، روان‌شناس قانونی، روان‌شناس مدرسه و غیره را به عهده خواهد گرفت، اغلب ملاکهائی از این نوع به کار می‌رود. با وجود این هنگام سنجش این موضوع که کسی که به تدریس یا پژوهش روان‌شناسی می‌پردازد آیا شایسته این عنوان است، مسائل چندان روشن نیست. برای مثال، مشخصه قابل قبول برای یک روانشناس این است که (الف) دست کم درجه فوق لیسانس یا ترجیحاً درجه دکترا داشته باشد و (ب) فرایندهای روان شناختی را مورد بررسی قرار دهد. شرط داشتن مدرک تحصیلی مشکلاتی را موجب می‌شود.[۱]

مدرک چه اهمیتی دارد؟ اریک اریکسون را که روانکاو و بشر دوستی بزرگ است و هیچ مدرک دانشگاهی نگرفت، یا هربرت سیمون، برنده جائزه نوبل در اقتصاد را که یکی از نظریه پردازان پیشرو در رشته روان‌شناسی شناختی است، یا ژان پیاژه با وجود آموزش دیدن در زیست‌شناسی موجب نوسازی روان‌شناسی رشد شد، یا ویلیام جیمز که شاید بزرگترین آنها بود و برای نخستین بار به آموزش رشته روان‌شناسی پرداخت، چه باید بنامیم؟

شرط دیگر مبنی بر اینکه روان‌شناس می‌بایست فرایندهای روان شناختی را مورد بررسی قرار دهد نیز بیهوده‌است. زیرا هر پیشرفت جیدید در روان‌شناسی فرایند هائی را به میان می‌کشد که زمانی تصور می‌شد به حوزه‌های دیگر تعلق دارند. علم روان‌شناسی شامل هزاران اصطلاح برگرفته از جامعه‌شناسی، انسان‌شناسی، زیست‌شناسی، فیزیولوژی، پزشکی، فلسفه، علوم کامپیوتر، زبان‌شناسی، ریاضیات، شیمی، و فیزیک است. دانشمندانی که این فرایندها را بررسی می‌کنند اغلب چنین تصور ی ندارند که روان‌شناسی را مورد بررسی قرار می‌دهند، اما آنان در واقع این کار را انجام می‌دهند؛ بنابراین آنان را چگونه نام گذاری خواهیم کرد؟روانشناسی شخصیتی

شخصيت

عدهء كمي از مردم را مي بينيم كه از وضع خود كاملا راضي اند، بيشتر افراد معتقدند كه از ويژگيهاي مرموزيكه براي موفقيت اجتماعي لازم اند، برخوردار نيستند. در بين اين ويژه گيهاي مطلوب صفتي است كه آن را معمولا ((شخصيت)) مينامند.در نظر روانشناسان، معناي كلمهء شخصيت فراتر از صفت جذابيت است كه ما را وادار ميكند در مورد دارندهء آن بگوييم كه (( فردي با شخصيت است.))

شخصيت يك فرد از تمام صفات او تشكيل يافته است.                                               

از انواع صفت نام ميبريم

انواع صفت: ثابت قدمي، عجله، معاشرتي بودن، ميهن دوستي، مانند صفات ديگر كه علاقهء انسان را بيان ميكند مثل: زيبايي شناسي، ورزش دوستي و غيره. از جملهء صفات مهم خُلق و خو را ميتوان نام گرفت. اين صفات شامل ويژه گيهاي مثل : خوش بيني و بد بيني، زودرنجي و تُرشرويي، تحريك پذيري و ملايمت است.

 در مورد صفات شخصيتي

در بارهء صفات شخصيتي، دو بُعد از شخصيت را روانشناسان مد نظر ميگيرند كه يكي، ( برون گرايي ٍExtraversion ) و ديگري ( درون گرايي Intraversion  ) ميباشد. از سالهاست كه هيچ بُعدي از شخصيت به اندازهء بُعديكه به وسيلهء اين دو كلمه بيان ميشود، جلب توجه نكرده است.

روانشناس مشهور آلماني بنام كارل گوستاف يونگ ( Carl Gustav Jung) برون گرايي و درون گرايي را چنين تعريف ميكند :

برون گرا ، شخصي است كه بيشتر به اشيا و اشخاص جهان بيرون علاقمند است، و درون گرا، شخصي است كه بيشتر به افكار و احساسات خود علاقه دارد. برون گرا در زمان حال زندگي ميكند، به دارايي و موفقيت خود ارزش قايل است ، ولي درون گرا در آينده زندگي ميكند و به ملاكها و عقايد خود ارج مي نهد. برون گرا به جهان محسوس و قابل لمس علاقمند است، در حاليكه درون گرا به نيروهاي زير بنايي و قوا نين طبيعت علاقه دارد. برون گرا اهل عمل است، داراي عقل متعارف و درون گرا اهل تخيل و ادراك شهودي است. برون گرا مايل به عمل است و به آساني تصميم ميگيرد، در حاليكه درون گرا تحليل و طرح را ترجيح ميدهد و پيش از تصميم گيري ترديد نشان ميدهد.

اما روانشناسان عيني گرا به اين معتقدند كه برون گرايي و درون گرايي بطور واقعي بيان كنندهء يك صفت نيست، بلكه سه صفت را معيار قرار ميدهند:

1 ـ ميل به تفكر در برابر ميل به عمل

2 ـ ميل به تنهايي در برابر ميل به جامعه

3 ـ آماده گي براي استقبال از خطر در برابر راضي بودن به وضع موجود

خلاصه، شخصيت عبارت است از تركيب پيچيده اي از نيرو هاي دروني كه شيوه اي را قالب ريزي ميكند تا فرد به آن شيوهء آن نوع شخص بودن را كه هست، ادامه بدهد.

شخصيت، نظام آرزو ها و مقاصدي است كه شيوهء شخصي فرد را در مورد سازگاري با محيط خود تشكيل ميدهد. انگيزه ها، كليد هايي هستند كه در را به روي شناخت كاملتر ساخت و كار كرد شخصيت و همچنين رشد خلق و خوي هيجاني باز ميكنند. شخصيت، فكتور هايي هستند كه در رفتار و خاطر انسان رول بازي ميكنند و تا دير زمان باقي ميمانند.

بميان آمدن شخصيت

عوامل جنيتكي و وراثت و تعليم و تربيهء ماحول و اجتماع ايكه انسان در آن بزرگ ميشود، رول مهم و بارز را در بوجود آمدن شخصيت او بازي ميكنند. بعضي خواص و صفت هاي شخصيت در جريان انكشاف قابل تغير مي باشند.

شخصيت را ميتوان تست و آزمايش نمود. ذريعهء تست و آزمايش فكتور هاي روشن ميشوند كه شخصيت انسان را معرفي ميكنند.

شخصيت از ديدگاه فرويد

فرويد روانشناس معروف معتقد بود كه طفوليت و تجربه هاييكه انسان در طفوليت انجام ميدهد بالاي شخصيت او رول مهم را بازي ميكنند و اثر ميگذارند. مراحلي را كه اطفال ميبايست در طفوليت بشكل سالم طي نمايند و اين عمل صورت نميگيرد، مثلا : فعاليت هاي ( اورال )  بازي هاي كودكانه ايكه در آن اطفال اشيا را بدهن ميبرند و يا با سينه و پستان مادر بازي ميكنند و همچنان فعاليت هاي ( انال ) كه آشنايي با بدن ودانستن  رفع حاجت وآميزش با محيط زيست است،  واز اين قبيل مسايل . فرويد ميگويد كه اگر اين فعاليت ها در دوران كودكي بشكل درست عملي نشوند، انسان در بزرگسالي دوچار مشكلاتي ميشود كه بالاي شخصيت او اثر ميگذارد. از ديدگاه فرويد دورهء طفوليت بسيار مهم است.

ديد روانشناسي مدرن علمي امروز

روانشناسي مدرن علمي امروز معتقد است كه شخصيت عوامل جنيتيكي دارد و تربيهء فاميل و جامعه رول مهم را در ساختن شخصيت بازي ميكند.

پسوشوتيراپي  (  ( Psychotherapie

در مورد تغير شخصيت و اوصاف آن رول دارد، اما صد در صد صدق نميكند.

در قسمت تيراپي عمل چنين است كه در ابتدا شخص تمام سرگذشت هاي دورهء طفوليت را با اتفاقات آن به روانشناس حكايت ميكند. روانشناس از خلال صحبت ها و حكايات شخص تمام نكات مهم و عمده را كه اين شخص در دورهء كودكي از دست داده است و فقدان اين نكات بالاي شخصيت شخص اثر گذاشته، يادداشت كرده مطابق آن به تداوي و تيراپي ميپردازد.

نظر مكتب هاي ديگر روانشناسي در اين باره

روانشناسي مدرن امروزي به اين نظر است كه هرگاه در شخصيت نواقصي كشف ميشود، بجاي اينكه به دورهء طفوليت مراجعه شود بايد همان نكته زير تداوي و تيراپي قرار بگيرد. بطور مثال شخصي از يك حيوان ترس دارد. در اين صورت اول عكس اين حيوان را براي شخص نشان داده، در مورد آن چند كلمه راجع به  خصوصيات آن حرف زده ميشود، بعدا در صورت امكان مردهء همان حيوان را برايش نشان ميدهند تا اين شخص با خاطر آرام كه حيوان مرده است، او را از نزديك تماشاه كند، بعدا زندهء همان حيوان را در داخل يك شيشه گذاشته جلو روي شخص قرار ميدهند و در قدم بعدي حيوان را از شيشه خارج ساخته نزديك شخص ميگذارند و با ا لاخره تا اينكه اين حيوان را روي دست اين شخص ميگذارند و به اين شكل ترس او را از بين ميبرند.

يك روانشناس خوب از خلال صحبت با شخص طرف بخوبي درك ميكند كه چه كمبوديها در شخصيت طرف مقابل وجود دارد.


ارتباط بین اعتياد و اختلال جنسي

ارتباط بین اعتياد و اختلال جنسي


دکتر غلامحسين قائدي روانپزشک، عضو هيات علمي دانشگاه شاهد/ نگاهي به تأثير مصرف مواد مخدر بر زندگي زناشويي
رابطه اعتياد و اختلال جنسي


مواد اعتيادآور همچنان که بر سلامت جسمي و رواني اثر مي‌گذارند، بر روابط زناشويي نيز اثرات زيانباري را به جاي مي‌گذارند. اين نوشته به تأثيرات چند ماده اعتيادآور بر کارکرد جنسي افراد مي‌پردازد.....


مواد اعتيادآور را به دو گروه مواد مخدر مانند ترياک وترکيبات مشتق‌اش مانند شيره، کراک و ... و مواد محرک مانند حشيش، شيشه، آمفتامين‌ها، اکس و ... تقسيم‌بندي مي‌کنند. متاسفانه در کشور ما يک باور غلطي وجود دارد و آن اينکه مصرف اين مواد براي افزايش توانايي و تمايلات جنسي و درمان انزال زودرس بسيار خوب است. بعضي از افراد هم فکر مي‌کنند دردهاي جسمي‌شان را مي‌توانند با مصرف ترياک کاهش دهند، در حالي که مصرف اين مواد به هر بهانه‌اي روي مسايل جنسي آنها تاثير سوء خواهد گذاشت. اتفاقي که مي‌افتد اين است که مواد مخدري مانند ترياک خاصيت آرام‌بخشي دارند، در نتيجه حساسيت در فرد مصرف کننده کم مي‌شود و وقتي اين اتفاق مي‌افتد، حساسيت در ناحيه تناسلي‌ هم کم شده و اگر فرد مبتلا به انزال زودرس باشد، مشکل‌اش در ابتداي مصرف اين مواد حل مي‌شود و مي‌تواند مدت رابطه جنسي‌اش را افزايش بدهد اما به مرور در نتيجه مصرف اين مواد، اضطراب در فرد بيشتر خواهد شد و براي اينکه بتواند به همان حالت برسد مجبور است ميزان مصرف مواد و دفعات آن را افزايش دهد، در نتيجه هم وابسته مي‌شود و هم مشکل انزال زودرس‌اش حل نمي‌شود و به مرور به مشکلات ثانوي جنسي هم مبتلا مي‌شود. به‌طورکلي مواد مخدر به دو صورت جسمي و رواني روي افراد تاثير مي‌گذارند. در بعد رواني اثر خود را هم از طريق خلق فرد و هم از طريق مسايل رفتاري و ارتباطي نشان مي‌دهد. به اين شکل که مصرف مواد در کوتاه مدت با برداشتن مهارهاي رواني، به فرد حس اعتماد به نفس داده و اين تصور ايجاد مي‌شود که در اثر مصرف اين مواد ميل جنسي افزايش يافته است ولي در دراز مدت موجب کاهش ميل جنسي و وابستگي فرد به آن ماده مي‌شود.

ماري‌جوانا،‌ حشيش يا گرس

در مورد ماري‌جوانا که بعضي‌ها آن را با نام حشيش يا گرس مي‌شناسند، پژوهش‌هاي زيادي انجام شده است. مصرف اين ماده در درازمدت مي‌تواند موجب ناباروري در زنان و عقيمي در مردان شود. ماده موثره موجود در حشيش تحت عنوان کانابينوييد مي‌تواند در مردان سبب کاهش هورمون مردانه يا تستوسترون شده و موجب اختلال در ميل جنسي شود، همچنين در طولاني مدت سبب اشکال در نعوظ خواهد شد. در خانم‌ها هم، مصرف اين مواد مي‌تواند موجب به هم ريختن سيکل قاعدگي و عادت ماهانه شود. از سوي ديگر اين ماده مي‌تواند موجب نشانگان بي‌انگيزگي و بي‌ارادگي در افراد در تمام جوانب زندگي شود، به اين شکل که هيچ چيزي براي‌اش مهم نيست، از چيزي لذت نمي‌برد و احساس بي‌ارادگي حتي در روابط جنسي مي‌کند. در نتيجه فرد، اراده، ميل و رغبتي به انجام عمل زناشويي ندارد و همين امر مي‌تواند مشکلاتي را هم در فرد مصرف کننده و هم در طرف مقابل‌اش ايجاد کند.

خانواده ترياک

متاسفانه ترياک و ساير مواد هم‌خانواده آن مانند کراک، هرويين سوخته و شيره به علت معضلات فرهنگي که در جامعه ما وجود دارد و کمي آگاهي مردم و اطلاع‌رساني نکردن مناسب در اين زمينه خيلي وقت‌ها به صرف داشتن يک رابطه جنسي خوب مصرف مي‌شوند. درست است که اين مواد در کوتاه مدت سبب عملکرد بهتر جنسي و برطرف شدن زود انزالي مي‌شوند ولي در دراز مدت مي‌توانند اشکالات عمده‌اي را ايجاد کنند. متاسفانه براي مدت زيادي قرصي به نام ترامادول که از مشتقات ترياک است در بازار وجود داشت که برخي از افراد براي درمان خود از آن استفاده مي‌کردند. غافل از اينکه اين ماده به شدت افراد را وابسته کرده و بعد از مدتي همان مشکلاتي که از نظر جنسي با ترياک داشتند با اين قرص هم پيدا مي‌کردند. در حال حاضر نيز متاسفانه آگاهي افراد نسبت به اين قرص کم است و نمي‌دانند که قرص و آمپول اين ماده چه تبعات منفي‌اي از نظر جنسي بر فرد خواهد گذاشت. بحث ديگر استفاده از مشتقات ترياک است که سبب سستي و رخوت در افراد مي‌شود و انرژي را در فرد مصرف کننده کم مي‌کند، در نتيجه اين افراد تمايلي به برقراري رابطه جنسي نداشته و انرژي ايجاد و ادامه آن نيز از بين مي‌رود.

مواد محرک و آمفتامين‌ها

مواد تحريک‌کننده عبارت‌اند از شيشه، آمفتامين‌ها، کوکايين، اکس و اخيراً ريتالين. ريتالين دارويي بود که براي کودکان بيش فعال استفاده مي‌شد تا سبب افزايش تمرکز شود اما متاسفانه گروهي از افراد با آن آشنا شدند و از آن سوءاستفاده کردند. اکس هم اخيراً در کشورهاي مختلف از جمله کشور ما مورد سوءاستفاده افراد به خصوص جوانان قرار مي‌گيرد. مصرف اين مواد محرک، افراد را دچار توهم کرده و در نتيجه حس واقعيت‌سنجي در آنها از بين مي‌رود و چون اين حس از بين مي‌رود، افراد فکر مي‌کنند که هر وقت از اين مواد استفاده ‌کنند ميزان و زمان لذت جنسي‌شان افزايش پيدا مي‌کند، در حالي که اين‌طور نيست. واقعيت اين است که ميزان لذت جنسي اين افراد هنگام استفاده از مواد فوق با زمان معمولي تفاوتي با هم ندارند ولي چون ارتباط اين افراد با واقعيت قطع مي‌شود، لذت جنسي را به اين شکل حس مي‌کنند. خطر عمده استفاده از اين مواد هم همين است که افراد فکر مي‌کنند هرگاه بخواهند يک رابطه جنسي مناسب داشته باشند، براي افزايش لذت حتماً مجبورند که از اين مواد استفاده کنند، در نتيجه نسبت به مصرف اين مواد شرطي مي‌شوند و ديگر نمي‌توانند يک رابطه جنسي خوب بدون مصرف اين مواد را تجربه کنند. اين شرايط سبب کاهش اعتماد به نفس و وابستگي و مشکلات ثانوي ديگر مي‌شود. خطر مهم ديگري که اين مواد دارند اين است که از آنجا که نيمه عمر اين مواد حدود 4 تا 6 ساعت است، فرد ممکن است پس از مصرف تحت تاثير قرار گرفته و دست به رفتارهاي پرخطر جنسي بزند، يعني ممکن است قرباني سوء استفاده جنسي شده و يا به ديگري تجاوز کند. مصرف اين مواد علاوه بر مشکلات جنسي ممکن است فرد را تحت تاثير توهم‌هاي ناشي از اين مواد قرار داده و حوادث مرگ‌باري را براي خودش و ديگران رقم بزند.

مواد اعتيادآور اختلال جنسي مي‌‌آورند

پس به‌طور کلي مصرف مواد اعتيادآور موجب اختلال در سه مرحله جنسي شامل مرحله تمايل، مرحله تحريک و مرحله ارگاسم مي‌شود. اين‌گونه مواد در دوران ابتدايي مصرف با کاهش اضطراب يا بالا بردن موقتي خلق، عملکرد جنسي افراد را تقويت مي‌کنند ولي به مرور و با استفاده مداوم به تدريج ميل جنسي کم يا قطع مي‌شود و تحريک جنسي صورت نمي‌پذيرد و فرد به مرحله اوج لذت جنسي يا ارگاسم نمي‌رسد و يا اصلا انزالي صورت نمي‌گيرد. و به‌طور ثانوي در خيلي از موارد به مرور اختلالات اضطرابي و افسردگي ايجاد نموده و موجب مي‌شوند مشکلات جنسي ثانويه‌اي نيز ايجاد شود. ختم کلام اينکه مصرف اين مواد در درازمدت با تمايلات جنسي و توانايي جنسي در تضاد کامل هستند، بنابراين توصيه موکد به افرادي که به دنبال يک زندگي جنسي سالم و با نشاط هستند انتخاب راه‌حل‌هاي مناسب و درمان عوامل ايجاد کننده مشکلات جنسي از قبيل اضطراب و افسردگي است، ضمن اينکه ورزش، تغذيه مناسب، استراحت کافي، تفريح مناسب و استفاده از روش‌هاي درماني مناسبي که براي اين مشکلات جنسي در دسترس است، بسيار حايز اهميت است. حائز اهميت است که مصاحبه و آزمايشات باليني از افرادي که مواد را ترک کردند از جمله افرادي که NA کار مي کنند نشان داده که بعد از ترک مواد . . . و با تقويت قواي جسمي و بازگرداندن نشاط رواني به راحتي به ارگاسم و اوج لذت جنسي لذت بخش مي رسند . . . و همچنين لازم به ذکر است که قدرت جنسي از جسم سالم و روان سالم تغذيه مي شود. براي تقويت قواي جنسي اگر به هر دليلي قدرت جسمي و رواني افزايش يابد . . . به تناسب افزايش انگيزه و قدرت جسم و روان . نشاط جنسي به شدت افزايش مي يابد و لزومي به ترک مواد در اين مرحله نيست . . . لازم به ذکر اين مهم هست که براي ترک مواد بعد از بازگشت قدرت مطلوب جنسي . . . ترک مواد خيلي خيلي راحتتر انجام مي پذيرد.
نظريه‌، مدل‌، پاراديم‌، و...

نظريه‌، مدل‌، پاراديم‌، و...


  من‌ نظريه‌پردازي‌ نمي‌خواهم‌، مي‌خواهم‌ بدانم‌ بچه‌ها واقعاً مثل‌ چه‌ هستند، آنچه‌ من‌ بدان‌علاقه‌مندم‌ واقعيت‌هاي‌ رشد كودك‌ است‌

  «نظريه‌پردازي‌» بمعناي‌ انديشه‌ در باب‌ كودكان‌ در يك فضاي‌ آرام 

پژوهشي است‌ و منتهي‌ به‌ توليد تكيه‌گاهي‌ فلسفي‌ مي‌شود كه‌ كاري‌ به‌ چگونگي‌ رشدكودكان‌

در جهان‌ واقعي‌ ندارد


  واقعيت‌ها نشان‌مي‌دهند كه‌ كودكان‌ واقعاً چگونه‌ رشد

مي‌كنند، چرا و چه‌ رفتاري‌ دارند. كتابي‌ كه‌ در باره ‌نظريه‌ي‌ رشد

كودك‌ نوشته‌ شده‌ باشد از اين منظر ارزشي‌ ندارد 

علم با  Facts  و Theories سر و كار دارد.

واقعيت‌ها يا اطلاعات‌ (داده‌ها)،مشاهدات‌ يا سنجش‌هاي‌ مقطعي از رفتار و اعمال كودكانند يا اين‌ كه‌ شكل خلاصه‌شده‌اي از چنان‌ مشاهدات‌ و سنجشهايي‌ تلقي‌ ميشوند

واقعيات خصوصاً در علوم انساني قطعي نيستند. نتيجه مشاهدات هستند پس بهتر است بگوئيم مشاهدات. در روانشناسي نتيجه تحقيقات و مشاهدات مبناي كار است.تعريف روان‌شناسي رشد Developmental psychology

تعريف روان‌شناسي رشد Developmental psychologyاين عنوان دو مولفه دارد:

روانشناسي Psychology

رشد يا تحول     Development


-روانشناسي Psychology

-علم مطالعه رفتار، شناخت.

توجه به يك تمايز: روانشناسي به عنوان يك علم يا بعنوان عقل جمعي

. Scince vs Commone sense

روانشناسي عامه                         Naïve psychology

اساس علم بر قوانين و اصول است ولي اساس خرد جمعي بر باورها است.

Laws, Principles and Beliefs

-قوانين ثبات دارند، اصول قطعيت ندارند و احتمالي هستند، باورها بيشتر از قوانين و اصول جنبه شخصي يا فردي دارند.

روانشناسي علمي

علم: دقت، ثبات و تكرار پذيري دارد.